Faq

Zauważyłeś, że twoje drewniane meble i podłogi pokrywa sieć niepokojących otworków i tuneli? To dzieło często zamieszkujących wyroby z drewna kołatków i spuszczeli. Często błędnie nazywane kornikami, są bardzo powszechnym problemem właścicieli drewnianych mebli, podłóg czy schodów. Jeśli w porę nie zareagujemy, naszych pięknych drewnianych sprzętów nie da się już uratować. Są różne metody zwalczania kołatków i spuszczeli (często zwanych mylnie kornikami). Możesz zdecydować się na sposoby domowe, wykorzystanie gotowych sklepowych preparatów lub zamówienie fachowców. Terpentyna Sposób 1 rzeczy, których potrzebujesz: terpentyna, strzykawka + igła Z uwagi na to, że terpentyna jest tu jedynym podanym składnikiem, nie podaję żadnych proporcji. Wstrzyknij za pomocą strzykawki terpentynę do każdej zrobionej przez kołatki dziurki tak, aż specyfik zacznie z tego kanalika wyciekać. Niestety ta metoda skuteczna jest raczej wówczas gdy kołatki dopiero zaczęły się zadamawiać w twoim drewnie. Sposób 2 rzeczy, których potrzebujesz: terpentyna, 4 puszki (np. po konserwach) Gdy chcesz zwalczyć kołatki w meblu o dużych gabarytach (np. szafa, komoda). Nogi mebla wstaw w puszki, po czym wlej do nich terpentynę lub przygotowaną wcześniej mieszankę terpentyny, nafty i naftaliny. Niestety metoda ta wymaga sporo czasu, ale do jej zalet należy to, że nie jest zbyt pracochłonna. Wystarczy po prostu co kilka dni uzupełniać ilość terpentyny w puszkach. Sposób 3 rzeczy, których potrzebujesz: terpentyna, jakieś naczynie W przypadku, gdy przedmiot zaatakowany przez kołatki nie jest zbyt duży (może być to np. drewniana figurka), po prostu zamocz go w naczyniu napełnionym terpentyną na ok. miesiąc. Jeżeli nie masz pod ręką terpentyny, w analogiczny sposób możesz posłużyć się benzyną, naftą, formaliną lub denaturatem.
Terpentyna i nafta rzeczy, których potrzebujesz: 10 łyżeczek terpentyny, 10 łyżeczek nafty, 1,5 łyżeczki naftaliny w proszku, plastikowa butelka, duża strzykawka (10 cm) + gruba igła wosk pszczeli, W małej butelce zmieszaj ze sobą naftę i terpentynę, po czym dodaj do nich naftalinę. Następnie wstrząsaj energicznie butelką, aż naftalina całkowicie się rozpuści. Kiedy to nastąpi, rozpocznij wstrzykiwanie mieszanki do każdego otworu w drewnie. W każdym z nich umieść po kropli przygotowanego specyfiku, po czym zaklej otwór rozgrzanym woskiem pszczelim.
3
Cebula rzeczy, których potrzebujesz: spory zapas cebuli Ta metoda może się wydawać zaskakująca, ale sporo osób twierdzi, że naprawdę działa. Jest to propozycja dla tych, którzy preferują ekologiczne metody zwalczania owadów. Codziennie przed 14 dni nacieraj powierzchnię zaatakowanego mebla świeżo przekrojoną cebulą. Po upłynięciu wspomnianych dwóch tygodni zrób tygodniową przerwę, po czym ponownie wróć do codziennego nacierania cebulą drewna przez dwa tygodnie. Potem znów przerwa i znów nacieranie. Kuracja antykornikowa jest skończona, kiedy z powierzchni podłogi zniknie drewniany pył. Wadą tej metody jest z pewnością unoszący się w powietrzu tygodniami zapach cebuli.
Żywica akrylowa + toluen rzeczy, których potrzebujesz: żywica akrylowa (np. Paraloid B-12), toluen, strzykawka + igła, folia, waciki kosmetyczne, terpentyna (opcjonalnie) Na dobę przed rozpoczęciem zwalczania kołatków przygotuj 5% roztwór żywicy akrylowej w toluenie: zalej porcję Paraloidu toluenem i ostrożnie mieszaj co jakiś czas przez kilka godzin. Po upłynięciu 24 godzin od przygotowania roztworu, wstrzykuj go w zaatakowane przez kołatki miejsca do czasu, aż zacznie się z nich wylewać. Kiedy wstrzykniesz preparat do wszystkich otworów w drewnie, miejsca te szczelnie okryj folią. Jeśli chcesz zwiększyć działania mieszaniny żywicy i toluenu, pod folią umieść naczynie z terpentyną - dzięki temu toluen wolniej wyparuje z drewna). Najprawdopodobniej zabieg ten będziesz musiał powtórzyć kilka razy. Kiedy już zakończysz ten etap walki z kołatkami, wzmocnij dodatkowo drewno 10% roztworem żywicy akrylowej. Wstrzyknij go kilka razy do otworów po kołatkach, a jego nadmiar usuń wacikiem kosmetycznym zanurzonym uprzednio w toluenie. Na koniec przetrzyj powierzchnię terpentyną.
5
Gotowe preparaty W sklepach z artykułami budowlanymi i chemicznymi dostępne są też oczywiście gotowe środki na kołatki. Najpopularniejsze w Polsce to: Hylotox, Antox-b, Vigonez, Dulux Owad-Killer. Stosuj je zgodnie z wytycznymi producenta.
6
Usługi profesjonalnej firmy Jeżeli poprzednie metody nie zadziałały lub w przypadku, gdy wolisz zlecić “brudną robotę” komuś innemu, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Bardzo często wykorzystują one sposoby niedostępne dla osób, które chcą walczyć z kołatkami na własną rękę.
Czyszczenie mebli przede wszystkim powinno się wykonywać regularnie. Nie jest ono kłopotliwe, jeżeli posiadamy meble z łatwo czyszczących się powierzchni i mamy mało bibelotów, które stoją na wierzchu. Jeżeli jednak jesteśmy w posiadaniu nietypowych mebli ich czyszczenie i pielęgnacja może okazać się dużym problemem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak zadbać o różne meble.
  1. Meble lakierowane umyj szmatką nasączoną wodą z mydłem, płynem do mycia naczyń lub amoniakiem, bez substancji ściernych, lub wodą z otrębami, starannie spłucz i natychmiast wytrzyj do sucha. Do mycia możesz również użyć roztworu sporządzonego z 200 mI denaturatu i kilku kropel amoniaku.
    Drewno woskowane odkurz i nawoskuj, a gdy dokładnie wyschnie - wypoleruj. Drewno naturalne przecieraj miękką szmatką wzdłuż słojów; kilka razy do roku przetrzyj 24-procentową wodą utlenioną, by nie ciemniało.
  2. Jesion przetrzyj irchą zwilżoną wodą i dobrze wyciśniętą, po czym natychmiast wytrzyj do sucha.Do czyszczenia drewna orzechowego użyj nafty, pozostaw, aż wsiąknie, po czym wypoleruj. Do nabłyszczania hebanu i teku użyj olejku lnianego, pozostaw, aż się wchłonie, po czym wypoleruj miękką szmatką. Trudno dostępne miejsca nasmaruj za pomocą pędzelka.
  3. Politurę umyj wodą z mydłem i odtłuść, przecierając połówką cytryny, po czym opłucz i wytrzyj do sucha. Aby nabłyszczyć powierzchnię, przetrzyj ją roztworem wody z dodatkiem dwóch-trzech łyżek amoniaku oraz kilku kropli preparatu do mycia szyb i starannie wytrzyj suchą szmatką.
  4. Kute żelazo odkurz pędzelkiem, po czym przetrzyj szmatką nasączoną naftą, która zapobiegnie rdzewieniu. Żelazo lakierowane można umyć wodą z dodatkiem środka czyszczącego niezawierającego substancji ściernych, lecz pamiętaj o tym, by zaraz po umyciu starannie je spłukać i wytrzeć do sucha.
  5. Jeśli chcesz by antyki pięknie wyglądały nigdy nie zaniedbuj regularnego odkurzania, trudno dostępne miejsca, takie jak wszelkiego rodzaju żłobienia, oczyść pędzelkiem. Nie używaj zwykłych środków do pielęgnacji drewna, w sklepach chemicznych znajdziesz wybór preparatów do ochrony starych mebli. W wypadku znacznych zabrudzeń przetrzyj mebel starannie odciśniętą irchą zwilżoną w roztworze z trzech łyżek octu na litr wody.
  6. Krzesła z siedzeniem lub oparciem wyplatanym z trzciny należy odkurzyć pędzelkiem, a następnie przetrzeć roztworem wody i soli gruboziarnistej (garść soli na litr). Uważaj, by nie zamoczyć drewna. Trwałość trzcinowej plecionki przedłuży nacieranie jej połówką cytryny. Aby porządnie umyć krzesło, przetrzyj je wodą z dużą ilością soli, a następnie wystaw na słońce lub osusz suszarką, by włókna ponownie się skurczyły. Do wybielania plecionki używaj roztworu wody utlenionej (100 ml na litr wody).